sprzęt,  wskazówki

Dlaczego o klimatyzację samochodową należy dbać?

Wielu kierowcom wydaje się, że klimatyzacja to element wozu, któremu nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Nic bardziej mylnego – bez regularnych przeglądów, przynajmniej raz w roku, nasza klimatyzacja może nawet zagrozić zdrowiu. Nieoczyszczana klima może nawet prowadzić do wystąpienia groźnych chorób. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest zatem procedurą praktycznie obowiązkową, jeśli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji naszego niedbalstwa. Serwisy, które zajmują się czyszczeniem oraz odnową klimy, oferują nam szereg usług, których omówieniem zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Nabijanie klimatyzacji – co to takiego?

Jedną z standardowych procedur odnowy układu klimatyzacji jest właśnie nabijanie. Polega ono na uzupełnieniu czynników chemicznych w układzie. Zależnie od wieku samochodu oraz modelu, możemy spotkać dwa rodzaje czynników. Najpowszechniejszy jest czynnik r134a, odznaczający się niższą ceną. Z kolei znacznie nowszy hfo-1234yf jest bardziej ekologiczny, lecz jego cena jest dość wysoka.

Nabijanie klimatyzacji jest o tyle konieczne, że rocznie z układu ubywa około 10% czynnika chłodzącego. Wraz z nim, maszynie zaczyna brakować substancji smarujących, co przekłada się na szybsze jej zużycie. Sama procedura nabijania nie należy do szczególnie skomplikowanych – za pomocą specjalnego urządzenia, czynnik chłodzący jest odprowadzany, po czym przeprowadzana zostaje kontrola szczelności. W tym celu wykorzystywane jest podciśnienie. Odpowiednio sprawdzony układ zostaje następnie napełniony nowym czynnikiem chłodzącym. Cała procedura trwa 30-50 minut.

Odgrzybianie układu

Długo nie serwisowana klimatyzacja szybko może paść ofiarą grzybów. Z tego też powodu, zaleca się odgrzybianie klimatyzacji samochodowej każdego roku, najlepiej na początku wiosny. Powód jest prosty – wilgotność powietrza, tak bardzo sprzyjająca grzybom, osiąga najwyższy poziom jesienią i zimą. Jeśli dokonamy odgrzybiania podczas tych pór roku, na wiosnę znowu będzie ono konieczne, ze względu na odkładający się ponownie nadmiar wilgoci w układzie.

Należy tu też pamiętać, że czyszczenie klimatyzacji samochodowej tego typu wymaga również wymiany filtra kabinowego, aby możliwe było kompletne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Sama procedura odbywać się może z wykorzystaniem pianki, ozonu lub ultradźwięków. Nie wykorzystuje się tu silnych środków chemicznych.

Jeśli zależy nam zatem na bezpieczeństwie i komforcie podczas korzystania z naszego samochodu, nie bagatelizujmy konieczności regularnego oczyszczania klimatyzacji. Nie jest to procedura droga, a pozwoli nam na uniknięcie przykrych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *