sprzęt,  wskazówki

Jak wybrać akumulator motocyklowy?

Jedna z najistotniejszych części jakim jest akumulator do motocykla wzbudza od zawsze wiele ciągnących się debat. Jego zakup to wiele zagadnień, kwestii, na które należy zwrócić uwagę. W momencie, kiedy za oknem zawita wiosna przychodzi większa ochota na uruchomienie maszyny. Jednak po przerwie jesienno-zimowej może okazać się, że zanim wyjedziemy w trasę, to konieczny będzie zakup nowego akumulatora motocyklowego.

Na wielu forach internetowych można odnaleźć wiele błędnych informacji dotyczących tej części. Akumulator do motocykla żelowy, to zdaniem wielu najlepszy typ. Niestety samo określenie „żelowy” w żaden sposób nie precyzuje jego konstrukcji, dzięki której elektrolity są unieruchomione. Eksperci są zdania, że akumulator do motocykla typu żelowego, to taki, gdzie elektrolit został zagęszczony przez żel krzemionkowy. Wpływa to na polepszenie akumulatora w kwestii jego pojemności. Kwestią sporną jest zastosowanie w tym przypadku technologii AGM, która przechwytuje elektrolity we włóknie szklanym. Polepsza parametry, ale nie oznacza, że jest akumulatorem żelowym, choć na opakowaniu mamy podaną taką informację.

Alternatywą dla żelowego akumulatora może być klasyczny akumulator do motocykla kwasowo-ołowiowy. Choć ząb czasu już nagryzł tę technologię i ustępuje najnowocześniejszym typom, to stanowi ekonomiczną alternatywę. Jest solidny, sprawdzony, idealny do starszych maszyn i dla użytkowników wymagających mniej zastosowań. Dla prawdziwych koneserów można skorzystać z instalacji 6-woltowej. Poza solidnością mocną stroną tego rozwiązania jest jego niska cena, to wydatek rzędu do 200 złotych.

Z kolei akumulator do motocykla w technologii AGM można zakupić w dwóch typach. Już z zalanymi elektrolitami lub też w konstrukcji suchoładowalnej, do której dołączone są pojemniki ze wspomnianymi elektrolitami. W przypadku drugiej opcji należy tą czynność wykonać samemu. Poza tym ma mniejszą tolerancję w przypadku kąta przechyłu – do 45°. Warto zwrócić uwagę, że akumulator do motocykla suchoładowalny posiada specjalnej nakładki, które dołączone są w każdym zestawie. Dzięki temu staje się bardzo szczelnie zamknięty i prawdopodobieństwo jego zalania jest znacznie mniejsze.

Nie zapominajmy, że każdy akumulator do motocykla wymaga systematycznego podładowania oraz kontroli stanu. Po każdym odstawieniu maszyny i nakryciu jej płachtą warto upewnić się czy akumulator nie wymaga uzupełnienia. Prawidłowa konserwacja i dbałość o tą część zapewni nam dłuższe korzystanie z motocykla. Warto zgłosić się do profesjonalisty, który zajmuje się sprzedażą akumulatorów do motocykla. W oparciu o jego doświadczenie i znajomość katalogów producentów będzie w stanie doradzić nam najodpowiedniejszy typ tego podzespołu do stylu jazdy, użytkowania maszyny. Nikt nie lubi niemiłych niespodzianek, a zwłaszcza takiej jak brak prądu. Akumulator do motocykla powinien być zabezpieczony przez cały rok, kilka prostych czynności może go uchronić przed zbyt wczesnym zużyciem. Odpowiednie zimowanie motocykla zagwarantuje nam bardzo dobry zapłon na wiosnę.