informacje,  wskazówki

Rodzaje myjni samochodowych – która najlepsza dla Ciebie?

W myśl przysłowia „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” można stwierdzić, że cechą dobrego kierowcy powinna być nie tylko nienaganna kultura jazdy, ale również estetyczny wygląd jego pojazdu. Oczywiście czystość karoserii nigdy nie będzie tak istotna jak znajomość Kodeksu Drogowego czy systematyczne nadzorowanie stanu technicznego auta, co nie znaczy, że nie warto o nią regularnie dbać. W tym celu najprościej będzie oczywiście wybrać się do myjni, jednak wybór ich rodzajów może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się, czym się one od siebie różnią i która najlepiej spełni Twoje oczekiwania, zapoznaj się z poniższymi opisami!

Myjnie automatyczne
Wyróżniamy dwa rodzaje myjni, w których czyszczenie odbywa się całkowicie przy pomocy maszyn: tunelowe oraz portalowe. Ich konstrukcja i zasada działania jest podobna, a różnica polega głównie na tym, że w pierwszym przypadku samochód przemieszcza się wzdłuż linii odpowiednich automatów, natomiast w drugim auto stoi w miejscu, a maszyny poruszają się nad nim. Główną zaletą tych myjni jest z pewnością krótki czas mycia oraz suszenia pojazdu, a także to, że można z nich bez problemu korzystać również w przypadku minusowych temperatur. Jako największą wadę czyszczenia samochodu przy pomocy tego typu automatycznych maszyn wymienić należy niekorzystny wpływ szczotek na karoserię.

Myjnie ręczne
W tym przypadku również wyszczególnić możemy dwa rodzaje: myjnie dotykowe i bezdotykowe. W pierwszym przypadku pojazd czyszczony jest przez pracowników myjni przy pomocy gąbek. Z pewnością jest to sposób o wiele bardziej bezpieczny dla powłoki lakierniczej naszego auta, jednak przed użyciem gąbek należy koniecznie upewnić się, że na powierzchni nie znajdują się żadne większe zabrudzenia lub plamy olejów czy smarów, które wskutek działania gąbki zostaną wtarte w karoserię niszcząc ją.

Dlatego za najbezpieczniejsze dla lakieru sposoby mycia samochodu uznaje się myjnie bezdotykowe . Te z kolei mogą wykorzystywać wodę lub parę. Wystrzeliwana pod ciśnieniem woda pomoże nam szybciej uporać się z zabrudzeniami, jednak zbyt duże zbliżenie strumienia do powierzchni pojazdu może sprzyjać korozji lakieru lub prowadzić do uszkodzeń elementów plastikowych. Stosowanie wody jest ponadto absolutnie niewskazane podczas mrozów, chyba, że mycie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu oraz mamy możliwość profesjonalnego osuszenia umytego samochodu.

W bezdotykowych myjniach parowych zasada działania jest podobna, jednak wystrzeliwana pod ciśnieniem sucha para nie jest szkodliwa dla karoserii, a nawet dokładniej usuwa zanieczyszczenia. Sposób ten eliminuje również problem czyszczenia samochodu przy minusowych temperaturach oraz kwestię produkowania ścieków, dzięki czemu jest on z pewnością najbardziej ekologiczny.