informacje,  prawo

Prowadzenie pojazdu po alkoholu – konsekwencje prawne

Wydawałoby się, że wzajemne wykluczanie się picia alkoholu oraz jazdy autem jest oczywiste i wystarczy odrobina zdrowego rozsądku by zrozumieć jak ryzykowne jest siadanie za kółkiem „pod wpływem”. Statystyki policyjne pokazują jednak, że nietrzeźwych kierowców wcale nie ubywa. Trzeba natomiast zaznaczyć, że po wykryciu alkoholu w organizmie kierującego pojazdem, prawo przewiduje różne kary w zależności od stopnia odurzenia.

Przestępstwo
Ma ono miejsce w przypadku prowadzenia auta lub innego pojazdu w stanie nietrzeźwości, a więc w momencie kiedy stężenie alkoholu w organizmie kierowcy przekracza pół promila. W związku z art. 178a kodeksu karnego grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 2 lub 5 w przypadku recydywistów. Ponadto dochodzi do utraty uprawnień do kierowania pojazdami na okres od roku do lat 10. Gdy wskutek nietrzeźwości dojdzie do tragicznego wypadku, pozbawienie wolności może wynieść nawet 10 lat, a utrata prawa jazdy obowiązywać dożywotnio.

Wykroczenie
Natomiast wówczas, gdy stężenie alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi 0,2 do 0,5‰, dochodzi do wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń, za które przewidziana jest kara grzywny w wysokości od 50 do 5000 zł, jak również utrata prawa jazdy na okres od pół roku do trzech lat. Ponadto zastosowana może zostać także kara aresztu na czas od 5 do 30 dni. Do popełnienia tego wykroczenia dochodzi często wskutek niewiedzy, że nadal znajdujemy się w tzw. stanie „po spożyciu”. Jak widać opierając się wyłącznie na własnych odczuciach czy często powielanych błędnych przekonaniach dotyczących przyswajania i usuwania alkoholu przez organizm możemy sprowadzić na siebie naprawdę poważne problemy.

Kontroluj się sam
Chcąc uniknąć niepotrzebnych problemów warto więc samemu kontrolować swój stopień trzeźwości w momencie, gdy nazajutrz po większej imprezie planujemy prowadzić samochód. Tym bardziej, że ilość pozwalających na to metod jest obecnie ogromna, a dostęp do nich nie jest ani drogi, ani trudny. Obecnie za darmo można skorzystać na przykład ze specjalnych stron internetowych, które pomogą nam obliczyć zawartość alkoholu we krwi na podstawie wprowadzonych danych, chociaż jest to z pewnością metoda mało precyzyjna. Bardziej wiarygodne i mniej ryzykowne jest użycie alkomatu z prawdziwego zdarzenia. Jeśli nie chcemy inwestować w tego typu urządzenie przeznaczone do wielokrotnego użytku, w najbliższej aptece czy na stacji benzynowej bez problemu dostaniemy alkomat jednorazowy.