informacje,  wskazówki

Zawód – mechanik samochodowy

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ogromnym naciskiem na to aby jak największa liczba Polaków kończyła studia. W efekcie prawie kompletnie rozmontowano szkolnictwo zawodowe. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że osoby które poszły do techników samochodowych lub nawet zawodówek wybrały lepiej niż te które zdecydowały się na studia humanistyczne. Zarabiają znacznie większe pieniądze i nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy.

Samochody były, są i będą, a co za tym idzie ludzie którzy potrafią je naprawić pozostają niezbędni. Liczba aut, zarówno osobowych jak i ciężarowych w Polsce rośnie proporcjonalnie do tego jak bogaci się społeczeństwo. Zapotrzebowanie na usługi mechaników nie maleje, a ze względu na duży popyt ceny owych usług stale rosną. Warsztaty prosperują doskonale a te które zdobyły już sobie pewną renomę mogą wręcz przebierać w klientach, otwierać filie i rozszerzać działalność np. o blacharkę czy lakiernictwo.

Ile zarabia dobry mechanik samochodowy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – stawki zależą od lokalizacji warsztatu, doświadczenia samego mechanika, tego jak prosperuje firma, jednak wygląda na to że w przypadku tych którzy zdecydowali się na otwarcie własnego warsztatu praktycznie nie ma limitów zarobków. Jeśli ktoś wykonuje naprawy rzetelnie może liczyć na to, że promocja jego marki odbywa się niemal automatycznie – klienci nawzajem polecają go sobie co w końcu może zaowocować autoryzacją dużej marki lub np. podpisaniem umowy z zakładem ubezpieczeniowym a to oznacza praktycznie nieprzerwany dopływ klientów.

Aby stworzyć i wyposażyć warsztat samochodowy konieczne jest zainwestowanie sporej kwoty. Praktyka pokazuje jednak, że w przypadku mechaników mających fach w rękach i otwierających swoje zakłady w miejscach niezbyt oddalonych od głównych szlaków komunikacyjnych inwestycja się zwraca i zazwyczaj warto zaryzykować nawet wzięcie kredytu. Terminowe i uczciwe wykonywanie zleceń również w Polsce może uczynić mechanika samochodowego człowiekiem zamożnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *