informacje,  wskazówki

Zastanawiasz się jakie klocki hamulcowe wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje!

Co do tego, jak istotne dla bezpiecznej jazdy są odpowiednio dobrane elementy układu hamulcowego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak gdy już stajemy przed dylematem, które z nich wybrać, okazuje się, że nie jest to zadanie proste – do wyboru mamy bowiem zarówno części oryginalne, jak i szeroki wachlarz zamienników. Czy w tym przypadku zainwestowanie w droższe podzespoły zawsze oznaczać będzie ich dużo lepszą jakość na tle konkurencji?

Skąd się biorą różnice w cenach?
Zgłębiając ten temat w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że firmy wytwarzające części układu hamulcowego dla producentów aut muszą przestrzegać szeregu bardzo rygorystycznych wymogów dotyczących zastosowanych materiałów, co przekłada się na ich wysoką jakość, ale również cenę. Produkcja elementów przeznaczonych na rynek wtórny, czyli znanych wszystkim zamienników, nie jest obostrzona aż tak wyśrubowanymi wytycznymi, co pozwala na dokonanie pewnych cięć kosztem użycia nieco gorszych jakościowo materiałów czy wykonywania niezwykle precyzyjnych badań i testów. Oznacza to, że w przypadku klocków hamulcowych wyższa cena faktycznie gwarantuje najczęściej lepszą jakość elementu, ale nie należy wyciągać z tego zbyt pochopnych wniosków. Korzystanie z części przeznaczonych na tzw. aftermarket nadal może mieć sens, o ile dobrze dopasujemy je do naszego auta i stylu jazdy.

Odpowiednie dopasowanie
Głównym zadaniem dobrych klocków hamulcowych powinno być oczywiście maksymalne skrócenie czasu hamowania pojazdu w sytuacji zagrożenia. Jednak duży wpływ na to, jak w nagłej sytuacji zachowają się elementy układu hamulcowego w naszym samochodzie będzie miał sposób ich użytkowania na co dzień. Jeśli posiadamy auto o dużej mocy i lubimy raczej gwałtowną jazdę, tempo eksploatacji najtańszych zamienników będzie z pewnością bardzo szybkie, a więc ich zakup nie tylko się nie opłaci, ale może też okazać się niebezpieczny. Jeśli natomiast nasze cztery kółka posiadają silnik o mniejszej mocy, a do tego preferujemy raczej spokojne przejażdżki, średniej klasy części zamienne z pewnością okażą się wystarczające. Równie istotna jest oczywiście ilość kilometrów, jakie pokonujemy rocznie oraz rodzaje dróg, po których się poruszamy – inaczej będzie przebiegać eksploatacja w przypadku jazdy po autostradach, a inaczej gdy codziennie pokonujemy korki w mieście lub przemierzamy bardziej wymagające tereny podmiejskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *