informacje,  wskazówki

Wybór żarówki samochodowej – prosta sprawa

Każdy kierowca wie, że oprócz śmierci i podatków, jeszcze jedna rzecz na tym świecie jest pewna, a mianowicie – wymiana żarówek w samochodzie. I mimo że sprawa nie wydaje się zbyt skomplikowana, to w momencie gdy zaczniemy się nią bardziej interesować, okazuje się, że to tylko pozory. Są różne rodzaje żarówek, a najważniejszy ich podział dotyczy ich przeznaczenia. Każdy rodzaj żarówki jest oznaczony odpowiednim symbolem, który ułatwi nam odpowiedni wybór, pod warunkiem, że będziemy wiedzieć, co dany symbol oznacza.

Do reflektorów głównych przeznaczone są żarówki z symbolami H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 lub też D2S, D2R, D1R. Literka H na opakowaniu żarówki oznacza, iż jest to lampa halogenowa, czyli jej wnętrze wypełnione jest właśnie tym gazem. Żarówki takie charakteryzują się bardzo jasnym światłem o barwie białej. Cyfra po literze oznacza natomiast numer generacji żarówki. Litera D na żarówce, to znak, że mamy do czynienia z żarówką ksenonową. Cechą charakterystyczną tych żarówek jest duża jasność świecenia przy stosunkowo niewielkim poborze prądu.

Do kierunkowskazów należy kupić żarówki oznaczone symbolem P21W, PY21W, W5W lub R5W. Do lamp tylnych właściwe będą żarówki typu P21W i P21/5W, zaś do lamp bocznych W5W i R5W. Do świateł przeciwmgielnych stosuje się żarówki H3, H4, H11 i H15, a do lamp obrysowych – R5W, P21/5W, W5W lub C5W.

Dodatkowo trzeba też wiedzieć, że wszystkie samochodowe żarówki muszą mieć napięcie o wartości minimum 12 V (tylko w autach zabytkowych używa się żarówek o napięciu 6V) oraz muszą spełniać normy Europejskiej Komisji Gospodarczej czyli ECE.

Jeśli chodzi o samą wymianę żarówki, to trzeba pamiętać, aby nie wymieniać żarówek pojedynczo. Jeśli przepaliła nam się żarówka w prawym reflektorze głównym, zazwyczaj w krótkim czasie przepali się też ta w reflektorze lewym – dlatego znacznie wygodniej i bezpieczniej jest wymienić od razu obydwie. Istotne jest także, aby kupując nowe żarówki decydować się na produkty markowe, które zapewnią nam wysoką jakość produktu, co w prosty sposób przekłada się na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *