informacje,  wskazówki

Co wpływa na wartość auta przy odsprzedaży?

Planując zakup nowego samochodu bierzemy pod uwagę mnóstwo aspektów, takich jak jego osiągi, spalanie, rozmiar czy dodatkowe wyposażenie. Nadal niewiele osób pamięta jednak o tym, że równie istotnym elementem decydującym o atrakcyjności danego modelu jest możliwość odsprzedania go z jak najmniejszą stratą – w końcu nabycie auta z salonu to dla większości z nas bardzo ważna inwestycja i nie warto bagatelizować jej opłacalności w dłuższej perspektywie.

Dobra marka – dobra inwestycja długofalowa
Wartość nowego samochodu spada tak naprawdę już w momencie opuszczania salonu, a przez najbliższe lata traci ją dalej w bardzo szybkim tempie, dlatego odsprzedaż zawsze opłaca się wówczas najmniej. Średnio przez trzy pierwsze lata od zakupu auta stają się tańsze aż o 40-60%. Dość szybko nasuwa się więc prawidłowość, że w przypadku nabycia najdroższych i najbardziej luksusowych modeli stracimy najwięcej w pierwszym okresie. Co nie oznacza jednak, że w dalszych latach również okażą się one złą inwestycją. Dobre marki kojarzą się z niezawodnością, a to w ogromnym stopniu wpływa na cenę samochodów z drugiej ręki – nawet za leciwe już samochody koncernów niemieckich czy japońskich zawsze otrzymamy więcej pieniędzy niż za modele francuskie, które wśród polskich kierowców nie mają aż takiej renomy.

Stopień eksploatacji
Oczywiście bardzo ważne jest także to, w jaki sposób dane auto było użytkowane. Serwisowanie wyłącznie w autoryzowanych warsztatach, dobra kondycja tapicerki, a przede wszystkim niewielki przebieg – tego typu kwestie niewątpliwie dobrze zaprezentują się w ogłoszeniu i przyciągną rzeszę zainteresowanych. Z drugiej strony również i w tym przypadku należy wspomnieć, że zaufanie do marki czy powszechne przekonanie (niekoniecznie poparte faktami) o niskiej awaryjności danego modelu, często mają większy wpływ na preferencje kupców niż suche liczby. Statystyki pokazują również, że na rynku wtórnym mniejszym zainteresowaniem cieszą się modele samochodów wycofanych z produkcji, które przegrywają w starciu ze starszymi generacjami nadal produkowanych aut.

Jak widać tempo spadku wartości danego pojazdu uzależnione jest od wielu czynników, przy czym często większe znaczenie mają w tym przypadku stereotypy i kwestie psychologiczne niż żelazna logika i fakty. Jeśli więc planujemy zakup nowego auta z salonu i bierzemy pod uwagę jego odsprzedaż za kilka lat, koniecznie prześledźmy dokładnie wieloletnie trendy na rynku wtórnym dotyczące podobnych modeli.