informacje,  wskazówki

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie AC?

Poza obowiązkowym dla każdego polskiego kierowcy wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC ), istnieje również możliwość opłacenia dodatkowej polisy Auto Casco (AC). Ponieważ nie brakuje zarówno przeciwników, jak i zwolenników tego dodatkowego ubezpieczenia , warto przeanalizować czy i w jakich przypadkach jest ono opłacalne. A może AC to tylko sposób firm ubezpieczeniowych na pobieranie od kierowców dodatkowych opłat, podczas gdy podstawowe ubezpieczenie jest w pełni wystarczające?

Zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi
Niewątpliwą zaletą posiadania wykupionego Auto Casco jest fakt, że w przeciwieństwie do OC gwarantuje nam ono zwrot kosztów naprawy usterek powstałych nie tylko w wyniku stłuczki czy wypadku, ale także czynników atmosferycznych czy innych zdarzeń losowych, a nawet uszkodzeń dokonanych przez nieznanych sprawców. Co więcej, firma ubezpieczeniowa odda nam również pieniądze, gdy zmuszeni będziemy skorzystać z usług pomocy drogowej, czy korzystać z pojazdu zastępczego w efekcie uszkodzenia naszego samochodu. Posiadanie ubezpieczenia AC z pewnością znacznie ułatwi nam pogodzenie się z kradzieżą naszego auta, ponieważ dzięki niemu otrzymamy zwrot kwoty odpowiadającej jego wartości rynkowej. Lista plusów wydaje się być więc wystarczająco długa i przekonująca, po zatem przemawia przeciwko wykupieniu Auto Casco?

Zbyt wysokie koszty
Przyczyną jest oczywiście jego wysoka cena, która sprawia, ze w przypadku starszych pojazdów koszt opłacania AC staje się niewspółmiernie duży do ich wartości, a więc wykup staje się po prostu nieopłacalny na dłuższą metę. Biorąc pod uwagę, że średni wiek aut jeżdżących po polskich drogach to 12 lat, nie ma się co dziwić, że zaledwie co czwarte z nich objęte jest dodatkowym ubezpieczeniem. Należy również wspomnieć o fakcie, że wypłacone odszkodowanie będzie znacznie mniejsze w porównaniu do wysokości szkód, jeśli wcześniej mieliśmy już pecha i zgłosiliśmy się do ubezpieczyciela po finansową rekompensatę. Można co prawda zabezpieczyć się i przed taką sytuacją, ale oznaczać to pędzie oczywiście podniesienie składki.

Opłacalność wykupienia Auto Casco należy więc rozpatrywać indywidualnie, w oparciu o charakterystykę pojazdu, który owo ubezpieczenie ma obejmować. Warto natomiast przypomnieć, że często najbardziej intratnym rozwiązaniem jest wykupienie zarówno AC, jak i OC w jednej firmie ubezpieczeniowej. W takim przypadku łączna wysokość opłat będzie z pewnością dużo niższa niż ich indywidualny wykup w dwóch różnych miejscach. Jeśli natomiast zdarza nam się często podróżować po Europie, kupno AC warto połączyć z ubezpieczeniem assistance.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *