klasyka,  styl

Czy warto kupować klasyki?

Praktycznie każdy fanatyk motoryzacji chciałby jeździć zabytkowym samochodem. To przede wszystkim kwestia prestiżu – pokazać się w aucie z żółtymi tablicami to niemal automatyczne zapewnienie sobie powodzenia na wszelkiego rodzaju zlotach. Klasyczne auto jest w stanie zazwyczaj dostarczyć niesamowitych wrażeń ale też może sprawić nam sporo kłopotów.

Rzadko kiedy klasyki kupuje się w dobrym stanie. Jeśli już ktoś posiada taki któremu nic nie da się zarzucić to prawie na pewno nie będzie chciał go sprzedać. Jeśli więc chcemy mieć klasyka musimy liczyć się z tym że zanim auto ruszy będzie musiało przejść gruntowny remont. Problemem mogą być tu nie tylko kwestie mechaniczne ale również zdobycie oryginalnych części – stosowanie zamienników w zwykłych samochodach jest czymś normalnym, w przypadku klasyków jednak mija się z celem i może znacznie obniżyć wartość auta, również historyczną.

Inna rzecz, że samo poszukiwanie części, czy nawet powłok lakierniczych takich jakie były zastosowane w wersji oryginalnej bywa dla maniaków motoryzacji fascynujące. Posiadacze klasyków tworzą przeważnie silnie zintegrowane społeczności które pomagają sobie nawzajem w poszukiwaniach i monitorują rynek części zamiennych bardzo dokładnie.

Nawet jeśli uda nam się znaleźć wszystkie niezbędne do uruchomienia auta elementy musimy liczyć się z tym, że auto nie będzie równie niezawodne jak nowe lub takie, które jeździ dopiero od kilku lat. Dlatego jazda klasykiem nie jest dla każdego – właściciel takiego auta musi się naprawdę dobrze znać na mechanice, rozumieć specyfikę danego modelu i mieć trochę doświadczenia w obsługiwaniu go. W przeciwnym razie może się okazać że wymarzony samochód dostarczy mu więcej frustracji niż radości.

Klasyczna motoryzacja to drogie hobby i o ile nie dysponujemy wystarczającymi środkami lepiej je sobie odpuścić. Im większa historyczna wartość samochodu tym większe pieniądze pochłania. Satysfakcja z ofiarowania fantastycznemu autu drugiego życia jest jednak ogromna i z pewnością rekompensuje wszelkie poniesione wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *