informacje

Top5 największych fabryk samochodów

Mitsubishi motors North America

Piąta największa pod względem powierzchni fabryka aut na świecie powstała w roku 1981. Jej moce produkcyjne były niesamowite – dostarczały samochody do sieci ponad 700 dealerów na terenie Ameryki Południowej. Dostarczały, ponieważ w chwili obecnej fabryka ta jest… nieaktywna. Firma postanowiła skupić się na rynkach azjatyckich i tam również przeniosła większość produkcji. Powierzchnia użytkowa tej fabryki wynosiła 220 000 m2 – to wynik, który musi robić wrażenie.

Belividere Assembly Plant

To fabryka, która zajmowała nawet większą powierzchnię (330 000 m2), choć jej wydajność w porównaniu z Mitsubishi Motors North America była nieco mniejsza. Działa w latach 1965 – 1993. Była pierwszą fabryką na świecie, która żywych fabrycznych robotników zastąpiła wyspecjalizowanymi maszynami. Z taśmy schodziły tu między innymi takie modele aut jak Jeep Ptriot, Jeep Compass czy Dodge Dart.

Tesla Factory

Zlokalizowana we Freemont w Kaliforni fabryka należącej do Elona Muska firmy Tesla jest główną fabryką przedsiębiorstwa. Produkuje głównie auta na zamówienie. Znajduje się w niej 160 wyspecjalizowanych robotów produkcyjnych w tym 10 największych na świecie robotów zaprojektowanych z myślą o produkcji samochodów. Powierzchnia użytkowa tej fabryki to 510 000 m2.

Hyundai Motor Company Ulsan Factory

Wszystkie wcześniej wymienione fabryki w porównaniu z tą zlokalizowaną w południowokoreańskim Ulsan wydają się niemal mikroskopijne. Ta fabryka Hyundaia zajmuje aż 5 050 000 m2. Liczbę pracowników szacuje się na 34000. Każdego dnia wyjeżdża z niej ok. 5600 aut. Fabryka posiada między innymi własny port i szpital.

Volkswagen Wolfsburg Plant

Największa fabryka aut na świecie znajduje się w Europie, a dokładniej w niemieckim Wolfsburgu. Zajmuje aż 6 500 000 m2. Słynie między innymi z tego, że zatrudnieni w niej pracownicy po terenie zakładu poruszają się na rowerach. Fabryka jest reklamowana jako wyjątkowo ekologiczna – niemiecka firma stara się jak najbardziej ograniczać emisję szkodliwych substancji.