Skutery elektryczne – chwilowa moda czy pojazd przyszłości?
gadżety,  inne

Skutery elektryczne – chwilowa moda czy pojazd przyszłości?

W wielu europejskich miastach na południu Europy czy w wielkich azjatyckich aglomeracjach w ruchu ulicznym dominują jednoślady. Są zwrotne, przeciskają się bez trudu przez korki, łatwo je zaparkować. Tendencję do przesiadania się na tego typu pojazdy można zaobserwować również w Polsce. Zimy nie są już tak dotkliwe pod względem niskich temperatur, dlatego łatwiej nam podjąć decyzje o przemieszczaniu się rowerem czy motorowerem. Przed zakupem skutera bierzemy pod uwagę szereg kwestii, które będą miały wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji – m.in. markę, model, cenę, parametry techniczne. Coraz częściej pojawiającą się na rynku opcją są jednoślady napędzane elektrycznie, stanowiące proekologiczną alternatywę dla wariantów spalinowych (będących do niedawna nie tylko dominującym, ale i jedynym dostępnym wyborem). Co warto o nich wiedzieć, a także – czy już wkrótce w całości zdominują branżę?

Oszczędność wbrew pozorom

Ceny skuterów elektrycznych, mimo że w większości przypadków wyższe od tych, którymi opisywane są spalinowe odpowiedniki, nie powinny być jedynym kryterium finansowym wpływającym na decyzję o zakupie. Paradoksalnie, dużo większe oszczędności przyniesie korzystanie z opcji napędzanej baterią, koszty eksploatacji takiej maszyny kształtują się bowiem na dużo niższym poziomie. W tym miejscu warto także poruszyć kwestię rodzajów napędów elektrycznych, które to mają bezpośredni wpływ na końcową cenę produktu. W powszechnym użyciu występują dwa typy:

  • kwasowo-ołowiowe – kwota, którą przychodzi zapłacić za ten z wariantów jest zbliżona do kosztów zakupu skutera spalinowego, tak napędzane maszyny charakteryzują się jednak mniejszymi osiągami,
  • litowo-jonowe – jednoślady z tą opcją, mimo że droższe, osiągają większą prędkość, zasięg, a także ważą zdecydowanie mniej; wypadają także najlepiej w najróżniejszych rankingach

Skutery elektryczne – chwilowa moda czy pojazd przyszłości?Wykorzystanie baterii elektrycznej zamiast silnika może ograniczyć koszty przejazdu 100 kilometrów do zaledwie 2 złotych, dodatkowo zaś, wybór ten pomoże ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery.
Przy okazji należy wspomnieć też o ewentualnych cenach napraw, konserwacji czy przeglądów – te bowiem są dużo niższe aniżeli przy modelach uznawanych za klasyczne. Dlaczego? Skutery elektryczne nie posiadają części, które z czasem potrzebują wymiany (takich jak skrzynia biegów czy też elementy układy wydechowego), jak również – nie wymagają wymiany oleju.

O ładowaniu i zasięgach

Czas ładowania należy do głównych zalet skutera z napędem elektrycznym. Najlepsze modele potrzebują zaledwie kilku godzin do osiągnięcia poziomu baterii, który umożliwia swobodne podróżowanie. Warto także wspomnieć, że rozwór infrastruktury przyjaznej tego typu maszynom sprawia, że wizja długotrwałych wizyt na stacjach (w celu pełnego naładowania) odchodzi do lamusa.
Informacja o czasie napełniania baterii nie będzie jednak obiektywna bez wspomnienia o możliwościach samego sprzętu, konkretniej zaś – o maksymalnych zasięgach. Całonocne ładowanie umożliwia bowiem – w zależności od modelu – jednorazowe przejechanie 100 i więcej kilometrów. Zakładając więc, że dzienny przebieg jednośladu wynosi około 20 kilometrów (tego typu wartości występują najczęściej, użytkownicy pojazdów poruszają się przecież głównie ulicami miast), wystarczy więc na cały tydzień swobodnego wykorzystywania.

Modnie, wygodnie i… ekologicznie

Kwestie te nieprzypadkowo występują w jednym sformułowaniu – skuter elektryczny łączy je, sprawiając, że uzupełniają się nawzajem, sprawiając, że to produkt na czasie. Moda dotyczy nie tylko designu samego sprzętu, jego różnorodność jest bowiem bezapelacyjna (a także wymieniana jako jeden z głównych powodów „sięgania” po ten rodzaj jednośladów) – ma również wiele wspólnego z ekologicznym podejściem do środowiska naturalnego i troską o zachowanie równowagi w ekosystemie. Zaspokaja jednocześnie stosunkowo nową potrzebę mieszkańców większych miast, dotyczącą życia w niezanieczyszczonej przestrzeni. Kwestia ta spina się z kolei z wygodą użytkowania (a przy okazji – funkcjonowania w miejskiej przestrzeni, obfitującej w korki i brak miejsc do parkowania), skuter jest bowiem odpowiedzią na oczekiwania nawet najbardziej wymagających – pozwala poruszać się szybko, swobodnie, a także względnie tanio. O skuterach więcej przeczytasz tu: https://www.rooader.pl/