Skutery elektryczne – chwilowa moda czy pojazd przyszłości?
sprzęt,  styl

Skuter elektryczny – przemieszczaj się w ekologiczny sposób

Masz dosyć korków samochodowych? Szukasz szybszych i ekologicznych rodzajów transportu? W takim razie koniecznie przerzuć się na skuter elektryczny. W tym artykule krótko przybliżymy, czym jest taki jednoślad oraz korzyści, jakie płyną z jego używania. Zapraszamy do lektury!

Skuter elektryczny – czym jest?

Skutery elektryczne to zgrabne jednoślady, które przyciągają coraz większą liczbę entuzjastów. Obecnie skutery elektryczne można spotkać w każdym dużym mieście europejskim, ponieważ w odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Maszyny tego typu są szybkie za sprawą silnika elektrycznego i zwinne. Jak się okazuje, brak silnika spalinowego w żaden sposób nie wpływa na wygląd, a także osiągi modelu elektrycznego. Różnica jednak jest istotna w kwestii zasilania. Tradycyjne skutery potrzebują benzyny, natomiast te elektryczne bazują na bateriach zasilanych prądem. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym ładowaniu prądem. Można zatem stwierdzić, że skuter elektryczny działa podobnie jak hulajnogi elektryczne czy każdy telefon komórkowy. 

O tym, jak bardzo skutery tego typu są popularne, świadczy między innymi szeroki wybór poszczególnych modeli na rynku. Jednoślady napędzane prądem są produkowane przez wielu producentów motoryzacyjnych. W Polsce są one dostępne na sprzedaż lub można je wypożyczyć, tak samo, jak rower miejski czy hulajnogę miejską. Pierwsza opcja jest rekomendowana dla osób, które chcą mieć taki pojazd na wyłączność, natomiast drugi wariant jest ukłonem w stronę osób chcących sporadycznie użyć takiego środka transportu, aby szybko gdzieś się przemieścić. Standardowy model skutera elektrycznego pozwala rozpędzić się do maksymalnie 45 km/h. Z uwagi na takie ograniczenie są one traktowane jako motorowery.

Skuter elektryczny – koszty eksploatacyjne

Ważnym czynnikami determinującym zakup skutera napędzanego energią elektryczną są: cena, osiągi, proces wypożyczenia (w przypadku skuterów miejskich na wynajem) oraz koszty eksploatacyjne. Mogłoby się wydawać, że wszystkie nowe technologie są drogie, zwłaszcza te ekologiczne, jednak skuter elektryczny można zakupić w atrakcyjnej cenie. Jednoślady tego typu można zakupić już w granicach 3000-4000 złotych. Oczywiście zakup takiego pojazdu nie jest koniecznością, gdyż możemy wynająć elektryczny skutek dostępny w mieście. W przypadku wynajęcia trzeba się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 50 gr za minutę jazdy. 

Rozpatrując koszty, trzeba także wziąć pod uwagę zużycie energii. Standardowy skuter elektryczny generuje koszt 5 złotych na 100 km. 

Skuter elektryczny – korzyści

Skutery elektryczne przede wszystkim są wygodne w kontekście poruszania się po drogach i parkowania. Nawet gdy na ulicy stworzy się korek samochodowy, możemy go zgrabnie ominąć. Parkowanie jest również proste, ponieważ zgodnie z przepisami możemy pozostawić nasz pojazd w dowolnym miejscu. Omawiając korzyści, nie sposób nie wspomnieć o niskich kosztach zużycia energii i braku emisji spalin do atmosfery. Decydując się na elektryczny skuter, możemy nie tylko szybciej się przemieszczać, lecz także chronić środowisko przyrodnicze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *