wskazówki

Jaki samochód wybrać na początek?

Wybór pierwszego samochodu w życiu nie należy do prostych. Co prawda ambicje młodych kierowców zazwyczaj przynajmniej na początku sięgają co najwyżej przebywania odległości od punktu A do punktu B, samochód nie musi mieć żadnych potężnych osiągów ani prezentować się szczególnie efektownie, jednak dobrze byłoby aby nie powodował u kierowcy dyskomfortu i aby nie obciążał zanadto kieszeni.

Pierwszą i najważniejszą kwestią przy zakupie pierwszego auta w życiu powinno być bezpieczeństwo kierowcy. Dlatego zaleca się na początek samochód z taką strefą zgniotu, aby ewentualna kolizja nie przyniosła prowadzącemu zbyt wiele szkody. Nowi kierowcy z oczywistych względów ulegają wypadkom częściej, warto więc zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Po drugie – każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym aby jak najmniej kosztowało utrzymanie go. Powinniśmy więc wybrać model niezbyt awaryjny i taki, który nie będzie wymagał częstego tankowania. To jakiego typu auto zdecydujemy się kupić zależeć będzie przede wszystkim od naszych konkretnych potrzeb. Jeśli np. jeździć zamierzamy tylko po mieście – powinno nam wystarczyć auto miejskie, z silnikiem małolitrażowym. Małolitrażowy silnik może jednak stanowić problem jeśli wybierzemy się wyposażonym w niego autem w dłuższą podróż, gdzie rozwija się wyższe prędkości, bo wówczas samochód traci swój największy atut, czyli niewielkie spalanie. Optymalnie byłoby mieć dwa auta – na krótkie i długie trasy, jednak niewiele osób stać na taki luksus, zwłaszcza jeśli mówimy o kierowcach świeżo upieczonych. Powinniśmy więc po prostu szukać kompromisu.

To czy zdecydujemy się na auto napędzane benzyną, gazem czy olejem napędowym jest kwestią naszych preferencji. Tankowanie gazu jest co prawda tańsze, ale koszt instalacji i konieczności monitorowania jej stanu jest wyższy niż w przypadku silników standardowych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie auto będzie najlepsze na początek. Szukajmy jednak takich, które rzadko się psują i w przypadku awarii nie ma problemów ze znalezieniem do nich części zamiennych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *