informacje,  wskazówki

Przygotuj samochód na sezon zimowy

Panujące zimą trudne warunki atmosferyczne mogą skutecznie utrudnić czy wręcz uniemożliwić nam podróż jeśli wcześniej odpowiednio nie przygotujemy naszego samochodu do zwiększonych wymagań. Przygotowania te w dużej mierze uzależnione będą od rodzaju silnika, w jaki wyposażone jest nasze auto, np. diesle wymagać będą większej uwagi niż pojazdy na benzynę czy gaz, ponieważ niskie temperatury mają na nie bardziej niekorzystny wpływ. Istnieje jednak szereg uniwersalnych czynności, które w sezonie zimowym pomogą nam uniknąć problemów niezależnie od posiadanego rodzaju samochodu.

Odporność na mrozy
Minusowe temperatury to duże wyzwanie przede wszystkim dla akumulatora, który w mroźne dni będzie musiał poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Aby uniknąć przykrych porannych niespodzianek najlepiej skorzystać z usług mechanika dysponującego odpowiednim elektronicznym sprzętem pomiarowym, którego większość kierowców nie posiada. Specjalnej uwagi wymagać będą również płyny eksploatacyjne, narażone na zamarznięcie. Niezbędne będzie więc skontrolowanie temperatury krzepnięcia płynu chłodniczego oraz wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Jazda po wymagających nawierzchniach
Częste opady śniegu i oblodzone jezdnie wymagają oczywiście zmiany opon z letnich na zimowe, jednak gdy korzystamy z ogumienia wykorzystywanego już wcześniej, a nie nowego, pamiętajmy o skontrolowaniu głębokości jego bieżnika. Aby zapewnić sobie odpowiednią przyczepność na błocie czy śniegu musi on mieć głębokość co najmniej 4-4,5 mm. Na wyposażeniu warto mieć również łańcuchy na koła – pomijając fakt, że ich stosowanie wymagane jest na niektórych drogach, mogą znacznie ułatwić nam jazdę przy naprawdę kiepskiej przyczepności.

Istotne szczegóły
Szybsze nadejście zmroku i ograniczona widoczność z pewnością wymagają dokładnego przebadania stanu oświetlenia pojazdu oraz zaopatrzenia się w zapasowe żarówki. Podczas przygotowywania auta do jazdy w zimowych warunkach często zapominamy również o wymianie dywaników na gumowe, co wbrew pozorom również wpływa na mniejszy komfort jazdy. Zwykłe, materiałowe wykładziny wchłaniają bowiem wodę, co z kolei przekłada się na zwiększone odkładanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie szyb. Z tego samego powodu przydatne będzie wymienienie filtra wentylacji, co pomoże przyspieszyć proces odparowywania.