wskazówki

Prawidłowy dobór akumulatora

Akumulator dla samochodu jest niczym serce dla człowieka. Jeśli w zimowych warunkach zaczyna stawiać opór i rozruch auta staje się dość trudny, a nierzadko w w ogóle niemożliwy, z pewnością czeka nas spory wydatek i nowy zakup. Warto wybierać mając pod ręką specjalistyczne katalogi. Nie zawsze sprawdza się to, co teoretycznie najlepsze i najdroższe. Sprzedawcy w sklepie zwykle oferują baterie z górnej półki, a niekiedy wybór standardowego, obsługowego akumulatora okaże się być o wiele bardziej korzystnym. Z drugiej zaś strony, wymagania producentów są coraz bardziej wyśrubowane i wielokrotnie okazuje się, że modelem baterii odpowiadającej pożądanym parametrom, będzie ta nowoczesna i również droga.

Podczas wyboru jednym z najważniejszych parametrów jest rozmiar. Akumulator musi być zamontowany pewnie. Jego zaciski nie mogą znajdować się zbyt blisko maski. Znaczenie ma kolejno umiejscowienie biegunów. Pojemność akumulatora należy dobierać względem tego, jakie zapotrzebowanie na energię ma nasze auto. Można pozwolić sobie na wybór wyższej pojemności akumulatora, jeśli ze wskazań producenta wynika, iż dopuszczalne jest użytkowanie baterii o odmiennych pojemnościach. W autach z silnikami Diesla, wysoki prąd rozruchowy w akumulatorze ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż w akumulatorach o takiej samej pojemności, trwalszym wyborem okażą się być te, które oferują niższy prąd rozruchowy.

Jak w przypadku wielu innych komponentów, które goszczą w każdym pojeździe, także akumulator wymaga odpowiedniej eksploatacji, by posłużył stosunkowo długo i bezawaryjnie. Istotne są warunki pracy. Zapewnienie napięcia w przedziale 13,8 – 14,4 V, nie niższym i nie wyższym, bowiem dojdzie do znaczącego skrócenia żywotu baterii. Jeśli w naszych rękach, a właściwie samochodach, gości akumulator obsługowy, należy również kontrolować poziom elektrolitu. Sam zaś akumulator, niezależnie od jego typu, winien być czystym, by nie doszło do rozładowania ogniw czy też mikrozwarć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *