informacje,  wskazówki

Jak prawidłowo przewozić autem dzieci w różnym wieku

Samochodowa podróż z dziećmi to zawsze duże wyzwanie, wymagające ogromnych pokładów cierpliwości i podzielności uwagi. Poza zapewnieniem milusińskim odpowiednich rozrywek czy przygotowaniem na wszelki wypadek leków na chorobę lokomocyjną, niezbędne jest oczywiście zagwarantowanie im także absolutnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Do tego dochodzą ponadto zmiany w przepisach dotyczących przewozu dzieci – na co więc musimy zwracać uwagę podczas wypraw z najmłodszymi?

Podróżni najmniejsi i trochę więksi
W przypadku przewozu niemowląt nikt nie ma wątpliwości, że posiadanie odpowiedniego fotelika to podstawa. Badania pokazują jednak, że im dziecko starsze, tym mniejszą uwagę przykładają rodzice do zapewnienia mu w pełni bezpiecznych warunków podróży. Od 2015 roku polskie przepisy nie wymagają już przewożenia w foteliku samochodowym maluchów do lat 12. Obecnie o tym, czy użycie fotelika jest konieczne decyduje wzrost dziecka – jeśli przekracza 135 cm może ono jechać samochodem zapięte w standardowe pasy. Eksperci są jednak zgodni, że mimo braku wymogów używanie odpowiedniego fotelika do transportu maluszków jest więcej niż wskazane aż do momentu, kiedy faktycznie zaczynają one wyrastać z nawet największych modeli. Czym jednak powinien charakteryzować się fotelik odpowiedni do przewozu naszych malców?

Fotelik – na co zwracać uwagę
Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo, dlatego zamiast wierzyć opisom reklamowym czy poleceniom sprzedawców, lepiej poświęcić czas na dokładne zapoznanie się wynikami specjalistycznych testów bezpieczeństwa dla poszczególnych modeli. Kolejna kwestia to dopasowanie siedziska do wieku i rozmiarów dziecka. Co prawda na rynku dostępne są modele uniwersalne, które oferują możliwość dostosowywania przez lata swojej wielkości do rosnącego dziecka, jednak zawsze na pierwszym miejscu musimy zwracać uwagę, czy dopasowanie jest faktycznie idealne. Poza tym pamiętajmy, że kupując fotelik przeznaczony tylko dla określonej grupy wiekowej, na pewno odsprzedamy go bez problemu gdy zacznie być za mały. Przed zakupem niezbędne będzie sprawdzenie nie tylko tego, jak nasza pociecha czuje się w danym siedzisku, ale również jak sam fotelik pasuje do naszego modelu samochodu.

Rada na koniec – nie spiesz się! Zarówno przy wyborze fotelika dla dziecka, jak i podczas organizowania innych aspektów jego podróży, warto zainwestować tyle czasu ile naprawdę jest niezbędne, by naszemu maluszkowi zapewnić jak najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *