informacje

Podnóżki motocyklowe – dlaczego są tak istotne?

Bezpieczeństwo to jedna z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać każdy entuzjasta jednośladów. Bez względu na to, czy poruszamy się miejskimi drogami, czy też preferujemy okazjonalne szaleństwa na zamkniętym torze, odpowiednie dostosowanie motocykla do następnej przejażdżki zawsze powinno być tu kwestią pierwszorzędną. Do najistotniejszych elementów pojazdu, zapewniającym bezpieczną jazdę, jest tu podnóżek, umożliwiający trzymanie nóg w bezpiecznej pozycji. Oto, co warto wiedzieć na jego temat.

Niepozorny, lecz istotny

Podnóżek to dość niepozorny element motocykla. Z tego też powodu, wielu początkujących motocyklistów bagatelizuje jego istotę. Nie jest to jednak dobre nastawienie – nawet w starszych modelach jednośladów, solidna guma podnóżka zapobiega bowiem zsuwaniu się nóg zarówno samego kierowcy, jak i pasażera. W efekcie, każda maszyna, wyposażona w klasyczne hamulce lub układy sterowania, powinna odznaczać się odpowiednio dostosowanymi podnóżkami. Szczególnie, że rola tych elementów nie ogranicza się wyłącznie do samego utrzymywania ciała motocyklisty w prawidłowej pozycji. Podnóżki ułatwiają też bowiem sprawne operowanie hamulcem oraz biegami jednośladu.

Podnóżek motocyklowy i jego zastosowanie

W większości modeli, dostępnych obecnie na polskim rynku, układ sterowania bazuje na dwóch dźwigniach, operowanych nogami. Lewa dźwignia steruje pracą skrzyni biegów, zaś prawa – hamulca. Nierzadko zdarza się, że tego typu układy sterownicze są łączone właśnie z podnóżkiem, tworząc tzw. set motocyklowy. Podnóżek odgrywa w nim niezwykle istotną rolę, umożliwiając odpowiedni nacisk na obie dźwignie.

Ze względu na swoją funkcjonalność, dobór odpowiedniej gumy podnóżka jest szczególnie istotny w przypadku offroadu lub jazdy wyczynowej. Zarówno slalom, jak i pokonywanie ostrych zakrętów wymagają optymalnej ochrony nóg motocyklisty. Bezpieczne przenoszenie ciała poza oś centralną jednośladu w trakcie skręcania jest bowiem możliwe wyłącznie wtedy, gdy motocykl zapewnia swojemu użytkownikowi pełną stabilność.

Rodzaje podnóżków motocyklowych

W motocyklach klasycznych, nastawionych przede wszystkim na funkcjonalność, element ten występuje pod postacią wspomnianych wcześniej setów motocyklowych. Metalowe komponenty są tu pokryte specjalistyczną gumą podnóżka, w celu zapewnienia motocyklisty wygody i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Przeszukując dostępne produkty, powinniśmy upewnić się, że dane ogumienie jest twarde, odporne na czynniki zewnętrzne, na czele z trudnymi warunkami pogodowymi, oraz wytrzymałe na stopniowe ścieranie. Z tego też powodu, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania ze specjalistycznych sklepów, opracowane z myślą o maszynach konkretnych marek.

Alternatywą dla setów są warianty uniwersalne, wykorzystywane przede wszystkim w jednośladach crossowych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Charakterystyczną cechą tego typu podnóżków jest tu obecność specjalnych ząbków, mających na celu zapewnienie lepszej przyczepności butom motocyklisty. Wybierając podnóżki uniwersalne, należy zwrócić szczególną uwagę na renomę ich producenta – powinny być one wykonane na tyle solidnie, aby nie ulec zniszczeniu wskutek nacisku, wywieranego podczas jazdy. Także i tutaj zaleca się zatem stawianie na usługi renomowanych sklepów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *