informacje

Plan budowy dróg 2016

Infrastruktura drogowa to jedna z niezbędnych rzeczy do prawidłowego funkcjonowania kraju. Nie ma w tym zdaniu ani krzty przesady. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której, dajmy na to połowa dróg staje się nieprzejezdna. Nastąpiłby kompletny chaos komunikacyjny. Właśnie, dlatego sieć połączeń drogowych jest wciąż rozbudowywana i modernizowana. Co jakiś czas ogłaszany jest kilkuletni plan budowy dróg. Ogłasza go oczywiście GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak mimo planu wieloletnie i tak każdego roku przedstawiany jest plan roczny, z którego możemy się dowiedzieć, jakie budowy czy remonty czekają na nas w nadchodzących miesiącach. Sprawdźmy, więc, co czeka nas w roku 2016.

Firmy, które chcą zdobyć kontrakty na budowę dróg muszą startować w przetargach. Część z nich, dotycząca 2016 roku już się odbyła, część się dopiero odbędzie. Wymieńmy najciekawsze z projektów. Zbudowany ma zostać odcinek często wybieranej trasy S3 od Sulechowa do Nowej Soli. Jest to część większego projektu, który finalnie ma połączyć porty w Świnoujściu i Szczecinie z Czechami. Zbudowany ma zostać również dalszy ciąg południowej obwodnicy Warszawy. Wraz z nim powstanie podziemny tunel oraz nowy most przez Wisłę. Całość wyceniana jest na 2.5 mld złotych. Wiele przetargów nie zostało jeszcze rozstrzygniętych. Chodzi o kilkadziesiąt odcinków dróg, na budowę bądź modernizację, których wciąż można składać oferty.

Jest to jedynie niewielka część tego, co aktualnie dzieje się z polską infrastrukturą drogową. Mają też niestety nastąpić niewielkie cięcia w budżecie, jednak sprawa została postawiona jasno – już uruchomione procedury przetargowe nie zostaną unieważnione. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kierowców, ale również dla firm, które startowały w tych przetargach. Szczegółową mapę stanu budowy dróg na rok 2016 znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych GDDKiA – www.gddkia.gov.pl. Warto się z nią zapoznać, tak by być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie są szykowane na najbliższe miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *