informacje

Plan budowy dróg 2016

Infrastruktura drogowa to jedna z niezbędnych rzeczy do prawidłowego funkcjonowania kraju. Nie ma w tym zdaniu ani krzty przesady. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której, dajmy na to połowa dróg staje się nieprzejezdna. Nastąpiłby kompletny chaos komunikacyjny. Właśnie, dlatego sieć połączeń drogowych jest wciąż rozbudowywana i modernizowana. Co jakiś czas ogłaszany jest kilkuletni plan budowy dróg. Ogłasza go oczywiście GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak mimo planu wieloletnie i tak każdego roku przedstawiany jest plan roczny, z którego możemy się dowiedzieć, jakie budowy czy remonty czekają na nas w nadchodzących miesiącach. Sprawdźmy, więc, co czeka nas w roku 2016.

Firmy, które chcą zdobyć kontrakty na budowę dróg muszą startować w przetargach. Część z nich, dotycząca 2016 roku już się odbyła, część się dopiero odbędzie. Wymieńmy najciekawsze z projektów. Zbudowany ma zostać odcinek często wybieranej trasy S3 od Sulechowa do Nowej Soli. Jest to część większego projektu, który finalnie ma połączyć porty w Świnoujściu i Szczecinie z Czechami. Zbudowany ma zostać również dalszy ciąg południowej obwodnicy Warszawy. Wraz z nim powstanie podziemny tunel oraz nowy most przez Wisłę. Całość wyceniana jest na 2.5 mld złotych. Wiele przetargów nie zostało jeszcze rozstrzygniętych. Chodzi o kilkadziesiąt odcinków dróg, na budowę bądź modernizację, których wciąż można składać oferty.

Jest to jedynie niewielka część tego, co aktualnie dzieje się z polską infrastrukturą drogową. Mają też niestety nastąpić niewielkie cięcia w budżecie, jednak sprawa została postawiona jasno – już uruchomione procedury przetargowe nie zostaną unieważnione. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla kierowców, ale również dla firm, które startowały w tych przetargach. Szczegółową mapę stanu budowy dróg na rok 2016 znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych GDDKiA – www.gddkia.gov.pl. Warto się z nią zapoznać, tak by być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie są szykowane na najbliższe miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *