wskazówki

Opony letnie, zimowe, całoroczne

Wymiana opon letnich na zimowe i odwrotnie może być kłopotliwa, jeśli jednak zależy nam na własnym bezpieczeństwie i poruszając się autem wykazujemy minimum odpowiedzialności za to co dzieje się na drodze nie powinniśmy tego obowiązku zaniedbywać. Odpowiedni typ opon wielokrotnie ratował ludziom życie gwarantując lepszą przyczepność i skracając drogę hamowania.

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim wysokością bieżnika, co w oczywisty sposób pozwala zwiększyć przyczepność oraz mieszanką. W oponach zimowych guma powinna być bardziej miękka, co powoduje co prawda szybsze jej zużywanie się, ale podobnie jak wyższy bieżnik sprawia, że auto po prostu lepiej trzyma się drogi. Dlaczego korzystanie z opon zimowych jest tak ważne? Pamiętajmy o tym, że droga zatrzymania i droga hamowania to nie to samo – do drogi zatrzymania wlicza się również odcinek który samochód pokonuje zanim zdążymy zareagować na to co się dzieje na drodze. Jeśli dodatkowo wpadniemy w poślizg nie będziemy mięli żadnej kontroli nad pojazdem.

Opony letnie są twardsze i mają niższy bieżnik o specyficznym kształcie, którego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wody spod kół. Gdyby nie były w stanie sobie z tym poradzić pod gumą tworzyłaby się wodna poduszka powodująca, że auto ślizgałoby się w praktycznie każdym deszczu. Twardsza mieszanka latem gwarantuje wolniejsze ścieranie się bieżnika. Ze względu na to że bieżnik ten jest niższy ma to ogromne znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Utrata kontroli nad ścieraniem się gumy może stanowić zagrożenie dla karkasu opony (wykonanego ze stalowych linek korpusu) i w przypadku jej przebicia skutkować bardzo groźną kolizją.

Kompromisem pomiędzy oponami zimowymi i letnimi są opony całoroczne. Mieszanka nie jest ani tak twarda jak w letnich ani tak miękka jak w zimowych, wysokość bieżnika również jest w porównaniu z sezonowymi uśredniona. W warunkach takich jak Polskie opony całoroczne sprawdzają się nieźle, choć trzeba zaznaczyć, że mimo że zdejmują z nas obowiązek wymiany to jednak pod względem właściwości fizycznych ustępują tak jednym jak i drugim.