wskazówki

Nawigacja w aucie – co wybrać

Mądrze wykorzystany GPS pozwala bardzo szybko dotrzeć do celu nie musząc martwić się o miejsce do zatrzymania samochodu w mieście aby sprawdzić mapę. To samo dotyczy miejsc w które jedziemy po raz pierwszy, dzięki nawigacji w aucie dojedziemy na miejsce bezpiecznie, bezproblemowo przejeżdżając przez wszelkie zamknięte ulice ponieważ GPS odnajdzie dla nas odpowiedni objazd. Na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje urządzeń, które oferują nam technologię GPS.

Tradycyjna nawigacja GPS była dostępna jeszcze przed erą tabletów i smartfonów, a najwygodniejszym miejscem na ich umieszczenie jest przednia szyba naszego samochodu. Zaprojektowane są do prostej i szybkiej obsługi na dużym ekranie dotykowym a nawet głosowej, aby kierowca nie musiał się rozpraszać podczas jazdy. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena takiego sprzętu, chociaż mniejsze modele można dostać za niewielką cenę.

Mówiąc o telefonach należy pamiętać, że dzisiejsze smarfony i tablety posiadają wbudowany GPS co jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej nawigacji. Można ją tutaj wykorzystać nie tylko w samochodzie ale również jadąc rowerem czy wybierając się na pieszą wycieczkę. Dodatkowo telefon nie musi być drogi, jednak za niską cenę i GPS w formie „dodatku” płacimy gorszym interfejsem, większym zużyciem baterii i nie zawsze płynnym działaniem.

Ostatnią, najmniej intuicyjną opcją nawigacji samochodowej jest zewnętrzny odbiornik GPS. Jego wadą jest to, że dostarczone oprogramowanie nie jest tak proste i intuicyjne jak u konkurencji oraz wymaga podłączenia do innego urządzenia, które nie jest wyposażone w GPS jak np. laptop. Odbiornik sczytuje nasze położenie i dzięki oprogramowaniu jakie dostaliśmy od producenta wytycza dla nas trasę. Najczęściej korzysta do tego celu z połączenia Bluetooth.

Wybór nawigacji powinien być uzależniony od tego czego oczekujemy. Prostoty i szybkości działania czy taniego, ale nieco problematycznego urządzenia. Ciekawym wyborem jest telefon z wbudowanym GPS jeśli tylko mamy możliwość jego ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *