motocykl

Naprawa motocykla – co możesz zrobić sam, a do czego zatrudnić fachowców?

Choć sezon w pełni, warto już teraz zastanowić się nad tym, jak zadbać o swój motocykl zimą, kiedy ten będzie stał w garażu. Jest to dobry moment, aby z maszyną jeszcze bardziej się zaprzyjaźnić.

Nie ulega wątpliwości, że jesienne i zimowe wieczory powinieneś spędzić w garażu, aby doprowadzić motor do stanu, który pozwoli Ci bez problemu wyjechać nim w kolejnym sezonie. Zastanawiasz się, co możesz zrobić samodzielnie, aby nie tracić pieniędzy na mechanika? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Przegląd motocykla to niezwykle istotna sprawa. Dzięki niemu unikniesz przykrej niespodzianki, jaką będzie niemożność wyjazdu nim w momencie rozpoczęcia nowego sezonu. Poniżej przedstawimy Ci informacje na temat tego, jak powinieneś zabezpieczyć swoją maszynę na czas zimy, aby ta wiosną działała bez zarzutu. Pamiętaj również o tym, że jeśli masz wątpliwości, udaj się do mechanika. Nic bowiem nie zastąpi jego fachowej wiedzy.

Kiedy przystąpisz do oględzin swojej maszyny, pamiętaj, że typów motocykli jest wiele, dlatego każdy model trzeba traktować indywidualnie. Musisz mieć to na uwadze szczególnie wtedy, kiedy w sezonie zmieniłeś motocykl. Części do motocykli mogą różnić się od siebie, dlatego działanie na pamięć nie jest tutaj wskazane. Nie przedłużając jednak – zapoznaj się z poniższym tekstem, a będziesz wiedział, co możesz samodzielnie zrobić w swoim garażu, aby Twój motocykl bezpiecznie przezimował.

Dobrze zakonserwuj linki i łańcuch motocykla

Każdemu z nas marzy się długa żywotność niektórych części do motocykla. Niestety winą za ich szybkie zużywanie możesz obarczać jedynie siebie. Pamiętaj, że linki i łańcuch po każdym sezonie powinny być zawsze dokładnie wyczyszczone i zakonserwowane. Co więcej – być może zdajesz sobie z tego sprawę, a jeśli nie to podpowiadamy, że łańcuch powinien być konserwowany co ok. 400 km lub po każdej jeździe w deszczu lub po podmokłych terenach, które mogą narazić go na zawilgocenie. Częstotliwość tego działania zależy oczywiście od rodzaju motoru oraz drogi, po jakiej się poruszamy.

Odpowiednie smarowanie poszczególnych części do motocykli pozwala cieszyć się długimi jazdami, bez zbędnych awarii. Warto zatem pamiętać nie tylko o łańcuchu, ale również o linkach stalowych, których w maszynie jest niemało. Przy ich smarowaniu najlepiej sprawdzi się specjalny przyrząd, który znacznie ułatwi Wam wykonanie tego zadania.

Odpowiedni naciąg łańcucha – od niego zależy Twoje zdrowie i życie

Jeśli dłuższy czas jeździsz motocyklem, z pewnością zdajesz sobie sprawę z faktu, że odpowiedni naciąg łańcucha to niezwykle ważna kwestia. Od niej zależy zdrowie, a nawet życie motocyklisty.

Jeżeli natomiast dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jednośladem, warto, żebyś o tym pamiętał. Zastanawiasz się teraz, jak sprawdzić naciąg? Podpowiadamy. Motocykl należy postawić na stopce centralnej lub stojaku tylnego koła. Następnie na środku łańcucha zmierz jego naciąg, podnosząc tę część palcem do góry. Pamiętaj, że każda maszyna będzie miała inny zakres naciągu, dlatego sprawdź przed wykonaniem tego zadania, jak to się ma do motocykla, którym jeździsz.

To tyle na dzisiaj. W kolejnym artykule omówimy następne ważne kwestie, takie jak: wymiana oleju i filtrów, czy wymiana płynu chłodniczego. Jeśli jesteście ciekawi, jak to zrobić, zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie nie brakuje praktycznych wskazówek dla motocyklistów.

Możliwość komentowania Naprawa motocykla – co możesz zrobić sam, a do czego zatrudnić fachowców? została wyłączona