historia

Największe fabryki samochodów

Jeszcze do niedawna największą fabryką aut na świecie była fabryka Volkswagena zlokalizowana w niemieckim Wolfsburgu. Liczebność załogi tego kolosa wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Pracownicy zakładu po jego terenie muszą poruszać się rowerami, aby po pierwsze utrzymać poziom bezpieczeństwa a po drugie nie emitować do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla – firma jest na to szczególnie wyczulona od kiedy ujawniono że Volskwageny są źródłem znacznie większych zanieczyszczeń niż inne marki.

Największa fabryka aut znajduje się w tej chwili w Szanghaju. Gdyby nie Wolfsburg europejskich fabryk w ogóle nie byłoby w pierwszej trójce – trzecia największa zlokalizowana jest w Korei Południowej. Fabryki te to praktycznie samowystarczalne miasteczka, z własnymi sklepami, punktami usługowymi, a nawet szpitalami, przedszkolami i portami. Nie da się ukryć, że rozmach z jakim Azjaci wznoszą kolejne tego typu budynki budzi ogromny respekt. Największe fabryki amerykańskie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu robiły wrażenie dziś wydają się w porównaniu z azjatyckimi niemal zabawkami.

Produkcja aut, podobnie jak praktycznie cała produkcja stopniowo przenosi się z Europy czy Ameryki do Azji ze względu na to, że koszty pracy są tam niższe a dostępność wykształconej kadry na pewno nie gorsza. Co więcej inna jest również kultura pracy – azjatyccy pracownicy rzadziej strajkują i nieco mniej zdecydowanie walczą o swoje prawa, co z punktu widzenia producenta oznacza po prostu znacznie mniej kłopotów.

Wśród państw w których działają fabryki aut znajduje się również Polska – my również jesteśmy krajem który z zachodem konkuruje głównie niskimi kosztami pracy, choć nasze fabryki nie mieszczą się nawet w trzeciej dziesiątce największych na świecie. Mimo to dla dużych koncernów niewątpliwie jesteśmy interesujący z inwestycyjnego punktu widzenia.

Czy możliwe jest powstanie w Polsce fabryki aut której rozmiary zbliżą się do tych z Szanghaju czy Wolfsburga? Na chwilę obecną raczej się na to nie zanosi, choć branża motoryzacyjna jest tak dynamiczna że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *