historia

Największe fabryki samochodów

Jeszcze do niedawna największą fabryką aut na świecie była fabryka Volkswagena zlokalizowana w niemieckim Wolfsburgu. Liczebność załogi tego kolosa wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Pracownicy zakładu po jego terenie muszą poruszać się rowerami, aby po pierwsze utrzymać poziom bezpieczeństwa a po drugie nie emitować do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla – firma jest na to szczególnie wyczulona od kiedy ujawniono że Volskwageny są źródłem znacznie większych zanieczyszczeń niż inne marki.

Największa fabryka aut znajduje się w tej chwili w Szanghaju. Gdyby nie Wolfsburg europejskich fabryk w ogóle nie byłoby w pierwszej trójce – trzecia największa zlokalizowana jest w Korei Południowej. Fabryki te to praktycznie samowystarczalne miasteczka, z własnymi sklepami, punktami usługowymi, a nawet szpitalami, przedszkolami i portami. Nie da się ukryć, że rozmach z jakim Azjaci wznoszą kolejne tego typu budynki budzi ogromny respekt. Największe fabryki amerykańskie, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu robiły wrażenie dziś wydają się w porównaniu z azjatyckimi niemal zabawkami.

Produkcja aut, podobnie jak praktycznie cała produkcja stopniowo przenosi się z Europy czy Ameryki do Azji ze względu na to, że koszty pracy są tam niższe a dostępność wykształconej kadry na pewno nie gorsza. Co więcej inna jest również kultura pracy – azjatyccy pracownicy rzadziej strajkują i nieco mniej zdecydowanie walczą o swoje prawa, co z punktu widzenia producenta oznacza po prostu znacznie mniej kłopotów.

Wśród państw w których działają fabryki aut znajduje się również Polska – my również jesteśmy krajem który z zachodem konkuruje głównie niskimi kosztami pracy, choć nasze fabryki nie mieszczą się nawet w trzeciej dziesiątce największych na świecie. Mimo to dla dużych koncernów niewątpliwie jesteśmy interesujący z inwestycyjnego punktu widzenia.

Czy możliwe jest powstanie w Polsce fabryki aut której rozmiary zbliżą się do tych z Szanghaju czy Wolfsburga? Na chwilę obecną raczej się na to nie zanosi, choć branża motoryzacyjna jest tak dynamiczna że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość.