informacje

Najczęstsze przyczyny kolizji drogowych

Również najbardziej doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się stłuczka. Kolizje mają Także osoby które przez dwie – trzy dekady jeżdżą bezszkodowo. Jeśli nawet sami nie popełnimy błędu nigdy nie możemy być pewni tego, że inny uczestnik ruchu nie stworzy zagrożenia ani tego, że podczas podróży nie zaistnieją żadne niemożliwe do przewidzenia okoliczności.

Najczęstszą przyczyną kolizji jest wjechanie w tył innego auta. Ten rodzaj stłuczki jest na szczęście zazwyczaj niezbyt groźny dla kierującego lub pasażera. Przeważnie zdarza się w korku lub na światłach, więc samochód który uderza porusza się z niezbyt wysoką prędkością. Przyczyną wjechania w tył może być gwałtowne hamowanie pojazdu poprzedzającego lub niezachowanie bezpieczniej odległości przez kierowcę samochodu jadącego z tyłu. Jeśli na miejsce takiego zdarzenia wzywa się policję wówczas prawie zawsze orzeka się o winie tego który wjechał.

Ogromne pokłosie na drodze zbiera również alkohol spożywany przed znalezieniem się za kierownicą. Za każdym razem gdy wsiadamy do samochodu mając we krwi więcej alkoholu niż wynosi regulowana przepisami norma stanowimy zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla innych uczestników ruchu w tym pieszych. Alkohol zdecydowanie opóźnia nasz czas reakcji a do tego potęguje u niektórych kierowców skłonności do brawury – jazdy nieprzepisowej i ryzykownej. Siadając za kierownicą pod wpływem alkoholu ryzykujemy również potężny mandat i utratę prawa jazdy jeśli zostaniemy złapani przez policję.

Inną nader częstą przyczyną wypadków jest po prostu zmęczenie. Współczesny tryb życia zmusza ludzi do zaburzania swojego rytmu biologicznego co nader często owocuje zaburzeniami snu. Jeśli nie jesteśmy wyspani siadanie za kierownicą jest niewiele mniej ryzykowne od picia alkoholu przed podróżą. W takim stanie reagujemy wolniej, mniej widzimy na drodze i możemy nawet zasnąć w trakcie prowadzenia co właściwie zawsze skutkuje ciężkim wypadkiem.

Ostatnią częstą przyczyną jest brak doświadczenia kierowcy. Dlatego tuż po otrzymaniu prawa jazdy najlepiej jeździć szczególnie ostrożnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *