informacje,  wskazówki

Jak kupić używany samochód i nie popełnić błędu?

Kupno używanego samochodu to wielka przygoda. Z jednej strony jesteśmy podekscytowani perspektywą nowego auta, z drugiej obawiamy się o to, by kupić dobry samochód o jasnym pochodzeniu i bez żadnych wad ukrytych. Może być różnie, często nawet naprawdę skrupulatnie sprawdzający pojazd nabywcy potrafią coś przeoczyć. Jest jednak kilka metod, dzięki którym będziemy mieli większą szansę, by trafić na naprawdę porządny samochód.

Zapewne będziemy przeglądać setki ogłoszeń w internecie. Bardzo dobrze, pamiętajmy jednak, że nie istnieje coś takiego jak super czy mega okazja. Jeśli sprzedawca oferuje nam dwuletniego Mercedesa klasy S z niskim przebiegiem za cenę odpowiadającą używanej Skodzie to nie trzeba być Sherlockiem, by dojrzeć, że coś jest nie tak. Wystrzegajmy się takich „okazji”, gdyż z reguły kończą się straconymi pieniędzmi i masą nerwów.

Załóżmy, że wybraliśmy już auto. Znaleźliśmy idealny egzemplarz naszego ulubionego modelu, odbyliśmy jazdę testową, wszystko wygląda ok, kupujemy! Weźmy jeszcze raz głęboki oddech i spróbujmy ochłonąć. Pamiętajmy żeby każdy samochód przed kupnem sprawdzić u mechanika. Takie badanie będzie nas kosztowało do 400 złotych, a w razie problemów pozwoli zaoszczędzić dziesiątki tysięcy. Naprawdę warto.

Pamiętajmy również, by zawsze sprawdzić numer VIN pojazdu. Można z niego dowiedzieć się niemal wszystkiego od modelu poprzez rok produkcji, aż po pojemność silnika. Jest to numer indentyfikacyjny pojazdu działający na zasadzie jak nasz PESEL, nie ma dwóch takich samych. Weźmy go pod uwagę, spiszmy i dowiedzmy się czegoś więcej o naszym aucie. Możemy również sprawdzić go na komendzie Policji skąd dowiemy się czy auto nie jest przypadkiem uznawane za skradzione.

Przede wszystkim jednak kierujmy się rozsądkiem, on jest tu najważniejszy. To nasz trzeźwy osąd pozwoli nam uniknąć wpadki. Zastanówmy się kilka razy nad tym, czy podejmujemy właściwą decyzję. Pamiętajmy, że jeśli nasze przeczucie mówi nam, że coś jest nie w porządku z oferowanym samochodem to lepiej go posłuchać, bo z reguły się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *