informacje,  prawo,  wskazówki

Kiedy i jak korzystać z łańcuchów na koła?

Zimą, podczas gdy drogowcy zwyczajowo zaskoczeni są mniej lub bardziej nagłymi opadami śniegu, specjalne opony zimowe przeważnie są w stanie zagwarantować nam bezpieczną jazdę po śliskiej nawierzchni. Bywa jednak i tak, że w celu zapewnienie sobie lepszej przyczepności zmuszeni będziemy sięgnąć po dodatkowe wsparcie w postaci łańcuchów na koła. Kiedy zatem warto zdecydować się na ich użycie?

Wymagane czy nie?
Łańcuchy znajdują zastosowanie przede wszystkim na drogach o dużym nachyleniu, których pokonanie staje się wyjątkowo trudne w przypadku mocnego oblodzenia czy zaśnieżenia nawierzchni. Co ciekawe, posiadanie łańcuchów na wyposażeniu auta nie jest wymagane przez prawo, aczkolwiek funkcjonują też na terenie Polski znaki drogowe nakazujące ich użycia! Mowa tu przede wszystkim o znaku C-18, oznaczającym „nakaz użycia łańcuchów przeciwpoślizgowych” na wyznaczonym odcinku jezdni, oraz A-32 ostrzegający o oszronieniu jezdni. Należy przy tym wyjaśnić, że nakaz ich użycia oznacza tak naprawdę konieczność założenia ich co najmniej na dwa koła napędowe. A skoro mowa o zakładaniu – jak właściwie powinno się ono odbywać?

Prawidłowe zakładanie łańcuchów
Podczas montowania łańcuchów nasz samochód powinien stać na możliwie płaskiej powierzchni, a przed rozpoczęciem całego procesu musimy również pamiętać o zaciągnięciu hamulca ręcznego. Kiedy już o to zadbamy, będziemy musieli przeciągnąć za kołem specjalną linkę, w którą wyposażony jest łańcuch, a następnie spiąć ją od strony kołpaka. Teraz możemy przejść do dociągania poprzecznych elementów łańcucha, przy czym po zakończeniu tej czynności niezbędne będzie przejechanie kilkunastu metrów, po których musimy ocenić, czy łańcuchy nie są zbyt luźne. Jeśli potrzebne będzie dalsze dociąganie, warto jeszcze raz wykonać krótką jazdę testową i ponownie sprawdzić, czy elementy poprzeczne nie są zbyt luźne. W związku z tym, że łańcuchy stosuje się tylko na półosi napędowej, jedynie w przypadku samochodów 4×4 powinniśmy używać ich na wszystkich kołach.

Na koniec słów kilka na temat prawidłowej jazdy z założonymi łańcuchami. Przede wszystkim powinna ona odbywać się wyłącznie po oblodzonych lub zaśnieżonych powierzchniach – przed wjazdem na czarną drogę należy je bezwzględnie zdjąć! Drugą istotną kwestią w przypadku korzystania z tego akcesorium jest prędkość jazdy, która nie powinna przekraczać 50 km na godzinę. Ponadto należy również unikać nagłych przyspieszeń i zwolnień oraz włączyć system antypoślizgowy, jeśli nasze auto takowy posiada.