informacje,  wskazówki

Karoseria na błysk, czyli jak woskować auto

Chyba każdy prawdziwy miłośnik czterech kółek dąży do tego, aby jego pojazd poza świetnym stanem technicznym odznaczał się również nienagannym wyglądem. Chcąc zadbać o estetykę naszego auta warto pamiętać nie tylko o regularnych wizytach w myjni, ale również o woskowaniu karoserii. Dzięki temu lakier samochodu nie tylko prezentuje się dużo lepiej, ale także zostaje skutecznie zabezpieczony przed zanieczyszczeniami i negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Wybór wosków na rynku jest jednak ogromny, dlatego przed wyborem tego typu specyfiku i jego aplikacją, warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na jego temat.

Rodzaje wosków
Wybierając specyfik do pielęgnacji karoserii w naszym pojeździe powinniśmy kierować się przede wszystkim odpowiednim dobraniem jego rodzaju do karoserii auta. W przypadku starszych modeli zalecane jest np. stosowanie preparatów w postaci past, które skutecznie pomagają pozbyć się powstających na powierzchni utlenień , prowadzących do postępowania korozji. Ponadto konsystencja tego typu wosku pozwala na precyzyjne wypełnienie wszelkich powstałych już ubytków. Do karoserii w nowszych samochodach powinno stosować się olejki i mleczka, które najlepiej chronią lakier i nadają mu odpowiedni połysk.

Sposoby nakładania
W zależności od tego, jaki rodzaj wosku zakupimy, do wyboru mamy jedną z dwóch metod aplikacji preparatu – na sucho lub na mokro. Pierwszy z wymienionych sposobów znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku past i jest zdecydowanie bardziej czasochłonny. Jak to jednak zazwyczaj bywa – zainwestowanie większej ilości czasu może przynieść znacznie lepsze efekty. Pasty bowiem znacznie ułatwiają precyzyjne kontrolowanie ilości nakładanego specyfiku oraz jego późniejsze polerowanie, które również ma duży wpływ na finalny efekt. Z kolei woskowanie na mokro przebiega przeważnie znacznie szybciej i przez to jest sposobem znacznie bardziej popularnym. Preparaty przeznaczone do nakładania tą metodą zazwyczaj nie dają co prawda tak głębokiego połysku jak te wspomniane wcześniej, jednak posiadają dodatkowy plus w postaci świetnego zabezpieczania powierzchni przed nadmiarem zgromadzonej wody, który najczęściej powoduje korozje we wszelkiego rodzaju zagłębieniach.

Nakładanie wosku, aby było skuteczne i dawało najlepszy efekt, powinno być przeprowadzane w odpowiednich warunkach, czyli m.in. w temperaturze ok. 20°C i niezbyt dużym nasłonecznieniu, które źle wpływa na właściwości wosków.