informacje

Dlaczego zimą konieczna jest zmiana płynu do spryskiwaczy?

Każdy doświadczony kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu do trudnych warunków atmosferycznych w sezonie zimowym. Poza sprawdzeniem stanu akumulatora i świec czy zmianą opon oraz płynu chłodniczego, konieczne będzie także pozbycie się letniego płynu do spryskiwaczy i zastąpienie go takim, który dostosowany będzie do warunków zimowych. Pozornie ta ostatnia kwestia może wydawać się mało istotna, jednak także ona będzie miała ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy w chłodniejsze dni! Dlaczego?

Jakość płynu i jej wpływ na efektywność działania
Wydawać by się mogło, że do poprawy widoczności podczas częstych opadów deszczu czy śniegu niezbędne są przede wszystkim odpowiednie wycieraczki. Niestety, nawet najbardziej dokładne pióra nie będą odpowiednio czyścić szyby jeśli nie zastosujemy odpowiedniego płynu do spryskiwaczy, ponieważ to on w głównej mierze wpływa na szybkość i jakość procesu oczyszczania szyby. Kupując płyn do spryskiwaczy z pewnością nie warto oszczędzać, ponieważ kilka dodatkowych złotych w kieszeni nie zrekompensuje nam z pewnością dyskomfortu wynikającego z uciążliwych, rozmazujących się plam na tafli szyby. Jednak zakup nawet najlepszej jakości płynu letniego nie sprawi, że będziemy mogli używać go przez cały rok!

Letni a zimowy – na czym polega różnica?
Zmiana płynu na zimowy jest konieczna przede wszystkim z jednego kluczowego powodu – temperatury jego zamarzania. Specyfiki przeznaczone do stosowania w cieplejszych sezonach w najlepszym przypadku zachowają swoje płynne właściwości przy temperaturze -2 stopni Celsjusza, co oczywiście sprawia, że w chłodniejsze dni bardzo łatwo stają się one bezużyteczne. Dla porównania temperatura krzepnięcia płynów zimowych to od -20 do nawet -30 stopni, gwarantując tym samym ich bezproblemowe użytkowanie nawet przy dużych mrozach.

Dokonując zakupu zimowego płynu do spryskiwaczy warto także zwrócić uwagę na jego skład, może on bowiem zawierać alkohol etylowy, czyli spożywczy, lub szkodliwy dla zdrowia metanol. Produkty oparte na drugim ze składników mogą powodować np. podrażnienie dróg oddechowych, dlatego zawsze lepiej szczegółowo zapoznać się z opisem na etykiecie. Pamiętajmy również, że płyn zimowy możemy stopniowo dolewać do letniego, jednak decydując się na stopniową wymianę, proces należy rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *