ford mustang gt
inne

Czym jest leasing finansowy samochodu

Na co dzień przedsiębiorcy spotykają się z dwoma rodzajami leasingu — operacyjnym oraz finansowym. Czym różnią się różnią się te dwie formy finansowania? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym materiale. Na wstępie napiszemy, że różnica polega m.in. z przepisów podatkowych. Decydując się zatem na leasing warto wybrać odpowiednią formę, która będzie zależała wyłącznie od podatnika, który będzie korzystał z tej możliwości finansowania. Jedni bowiem mogą być uzależnienie od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych, a także czasu, na jaki została zawarta umowa leasingowa.

Leasing finansowy samochodu — co to jest?

Decydując się na leasing finansowy samochodu osobowego podatnik musi wiedzieć, że przedmiot umowy zostanie zaliczony do składników majątkowych, jakie posiada leasingobiorca. Oznacza to, że to na nim będzie spoczywał obowiązek dokonywania odpisu amortyzacyjnego. Jak zatem widać — w tym zakresie leasing finansowy samochodu znacząco różni się od leasingu operacyjnego.

Co więcej, wybierając leasing finansowy samochodu osobowego jego użytkownik do kosztów uzyskania przychodu będzie mógł zaliczyć tylko i wyłącznie część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT, jaki trzeba będzie zapłacić, należy uiścić w całości z góry podczas płatności pierwszej raty, zaraz po odbiorze samochodu. Kolejną różnicą jest to, że właściciel po wpłaceniu ostatniej raty leasingowej staje się automatycznie właścicielem samochodu.

Kolejną widoczną różnicą między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym samochodu jest to, że przedsiębiorca nie ponosi kosztu związanego z opłatą wstępną.

Dlaczego warto wybrać leasing?

Bez względu na to, czy przedsiębiorca wybierze leasing operacyjny, czy leasing finansowy samochodu, warto zwrócić uwagę na to, że ta forma finansowania stała się niezwykle popularna wśród właścicieli firm. Co więcej, przedsiębiorcy w ramach leasingu użytkują w tej chwili nie tylko same samochody, ale także różnego rodzaju sprzęt, czy nawet nieruchomości.