styl,  wskazówki

Chip tuning – czym jest i czy warto z niego korzystać?

W Polsce tuning samochodu nadal często kojarzy się głównie z niepotrzebnymi spojlerami czy ekstrawaganckimi kołpakami. Dzieje się tak zapewne dlatego, że zmian, które faktycznie mają wpływ na osiągi auta nie widać najczęściej na pierwszy rzut oka. Zalicza się do nich m. in. chip tuning, czyli podniesienie mocy silnika poprzez wprowadzenie elektronicznych zmian w oprogramowaniu odpowiedzialnym za jego sterowanie. Jak to jednak możliwe, że to zmiany cyfrowe, a nie mechaniczne mają tak duży wpływ na możliwości samochodu?

Wykorzystanie rezerw
Okazuje się, że producenci aut zostawiają rezerwy mocy, z których ich silniki mogą bezpiecznie korzystać, a ograniczenia wprowadzane są często także po to, aby dany model osiągnął np. porządane przez koncerny motoryzacyjne wyniki w testach na spalanie . Jeśli jednak właściciel danego pojazdu ma inne priorytety niż producent, wystarczy wprowadzić zmiany w tzw. „czipie”, czyli układzie scalonym, najczęściej poprzez modyfikację zawartości jego pamięci. W efekcie możliwe jest sterowanie parametrami takimi jak maksymalne obroty i prędkość, kąt zapłonu czy zużycie paliwa. Oczywiście każda taka zmiana wymaga dokładnej znajomości faktycznych możliwości danego auta, dlatego może być przeprowadzana wyłącznie przez specjalistów.

Minusy i plusy
I tu przechodzimy do najczęstszego problemu związanego z chip tuningiem – próby wyciśnięcia z silnika naprawdę ostatnich potów. Decydując się na tego typu modyfikację musimy być świadomi, że jej celem ma być poprawa paramterów, a nie stworzenie zupełnie nowego samochodu. Prawdziwi fachowcy zdają sobie z tego sprawę i nie będą roztaczać przed nami wizji niesamowitych osiągów, jakie nagle zacznie osiągać nasze auto. Brak profesjonalizmu podczas wprowadzania zmian może doprowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacji pojazdu, a nawet powodować niebezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli jednak chip tuning zostanie przeprowadzony prawidłowo, a my będziemy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego auta, zmianie filtrów czy oleju, na dłuższą metę możemy nie tylko znacznie poprawić komfort jazdy, ale też sporo zaoszczędzić.

Koszt
Kwota, jaką przyjdzie zapłacić fachowcom za wprowadzenie zmian w oprogramowaniu silnika uzależniona jest oczywiście od jego pojemności oraz modelu i rocznika samochodu . Przeważnie jednak ceny tego typu usług zaczynają się od ok. 1000, a kończą na 2500-3000 złotych.

Możliwość komentowania Chip tuning – czym jest i czy warto z niego korzystać? została wyłączona