styl

Automatyczna czy manualna – jaką skrzynię biegów wybrać?

Wybór skrzyni biegów to trudna decyzja, która często jest podejmowana pod wpływem przyzwyczajenia i utartych stereotypów. Skrzynia automatyczna sprawia, że samochód więcej pali i ma mniejsze osiągi. Skrzynia manualna pozwala na prawdziwą jazdę, podczas której można „poczuć” samochód. Gdyby faktycznie tak było to wybór byłby prosty, jednak rozwój techniki sprawił, że automatyczne skrzynie nieraz zmniejszają spalanie, a także potrafią zwiększyć osiągi. Którą z nich, zatem wybrać? Zastanówmy się.

Wygodny automat

Automatyczna skrzynia biegów to przede wszystkim wygoda. Nie musimy się o nic martwić, wystarczy, że ustawimy bieg i możemy ruszać przed siebie. Po zniwelowaniu różnic w prędkościach między automatem, a manualem oraz zmniejszeniu kosztów skrzyni automatycznej zaczęto ją montować nawet w autach niższej klasy. Doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort. Skrzynie automatyczne zwiększają również bezpieczeństwo, gdyż kierowca nie jest zajęty niczym prócz patrzenia na drogę. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, które może pozytywnie wpłynąć na nasze podróże. Tego typu rozwiązanie ma oczywiście również swoje minusy. W skrzyni automatycznej należy regularnie wymieniać olej, a także czyścić ją dokładnie.

Tradycyjnie, bo manualnie

Manualna skrzynia biegów to dla wielu świętość, która nie powinna być ruszana przez nikogo. Jest ona bardziej wytrzymała, średnio pozwala na przejechanie większej liczby kilometrów zanim nastąpi jakakolwiek awaria. Istnieje oczywiście kwestia „czucia” samochodu, na którą powołuje się większość przeciwników skrzyni automatycznych. Z jednej strony jest to kompletna bzdura, z drugiej każdy ma prawo do swoich odczuć i wielu osób nic nie przekona do zmiany skrzyni na automatyczną. Jeśli jednak spytamy osób, które odważyły się na zmianę ze skrzyni manualnej na automatycznej, to w większości twierdzą, że nie mają już zamiaru wracać do rozwiązania manualnego. Jak można się domyślać, będzie to niekończący się spór, którego nie sposób wygrać. Decydują indywidualne odczucia i niech tak będzie. Wybierajmy to, na co mamy ochotę, tak by każda podróż była przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *